TEŽAVE KOŽE

Akne

Razdražena koža

Odrgnine, praske

Ekcem

Dermatitis

Piki žuželk

Ragade

Bradavice

Luskavica

Urtikarija

Herpes 

Otiščanci

Suha koža telesa

Suha koža obraza

Kurja očesa

Pecljati fibromi

EKCEM

KAJ JE EKCEM?

Ekcem je splošno ime za vnetno kožno reakcijo, ki prizadene predvsem povrhnjico in se najprej pojavi v obliki rdečice, srbenja, majhnih vozličkov in mehurčkov. Pogosto se uporablja tudi izraz dermatitis.

Ekcem ni posamezna kožna bolezen ali stanje, ampak je krovni pojem za skupino kožnih bolezni, ki se kažejo z nekaterimi skupnimi značilnostmi in različnimi vzroki nastanka.

Ekcem se lahko pojavi kjerkoli, vendar običajno prizadene roke, pregibe komolcev, kolena in zapestja. Dermatitis pogosto opazimo na obrazih in vratu dojenčkov. Stanje ni nalezljivo in se lahko razvije v vseh starostih. Število obolelih z dermatitisom v zadnjih letih močno narašča, predvsem v zahodnem svetu.

Ko se ljudje omenijo ekcem, običajno mislijo na atopijski ekcem ali atopijski dermatitis, ki se kaže kot kronično suha, srbeča in razdražena koža in se pogosto pojavi z rdečino, luščenjem in razpokami. To je najpogostejša vrsta ekcema. Atopijski dermatitis prizadene do 20 % otrok in mladostnikov ter se običajno razvije že v 1. letu življenja, pri veliki večini se izrazi do 6. leta starosti. Otroci z ekcemom se soočajo z akutnim izbruhom izpuščaja, kateremu sledi izboljšanje stanja, pri čemer veliko vlogo igra letni čas in temperatura. Pri bolnikih z atopijskim dermatitisom se lahko pozneje v življenju razvije tudi astma ali druge alergijske bolezni.

Kaj je ekcem?

TIPI EKCEMA IN SIMPTOMI

Ko se ljudje omenijo ekcem, običajno mislijo na atopijski ekcem ali atopijski dermatitis, ki se kaže kot kronično suha, srbeča in razdražena koža in se pogosto pojavi z rdečino, luščenjem in razpokami. To je najpogostejša vrsta ekcema. Atopijski dermatitis prizadene do 20 % otrok in mladostnikov ter se običajno razvije že v 1. letu življenja, pri veliki večini se izrazi do 6. leta starosti. Otroci z ekcemom se soočajo z akutnim izbruhom izpuščaja, kateremu sledi izboljšanje stanja, pri čemer veliko vlogo igra letni čas in temperatura. Pri bolnikih z atopijskim dermatitisom se lahko pozneje v življenju razvije tudi astma ali druge alergijske bolezni.

Da lahko med razlikujemo med različnimi vrstami ekcemov, moramo poznati značilne simptome.

Kontaktni ecem

Kontaktni ekcem, kontaktni dermatitis ali alergijski ekcem povzroča stik z dražilnimi snovmi. Med najpogostejše alergene sodi nikelj, ki ga najdemo v kovinskih predmetih, prstanih, zapestnicah ipd. Pojavijo se pekoč občutek, srbenje in pordelost. Vnetje izgine, ko dražilno sredstvo odstranimo.

Dishidrotični ekcem

Dishidrotični ekcem prizadene prste, dlani in podplate. Povzroča kožne spremembe, v obliki drobnih vodenih mehurčkov po rokah, ki so lahko posledica nagnjenosti k alergiji ali neznanega vzroka. Najpogosteje se razvije pri ženskah in kadilcih.

Numularni ekcem

Numularni ekcem v zimskih mesecih povzroči suhe, okrogle madeže v obliki kovanca. Predel kože postane posejan z bunčicami, mehurčki, luskami in krasticami, ki se pogosto sekundarno okužijo. Običajno prizadenejo noge. Simptome najpogosteje opazimo pri moških.

Seboroični ekcem

Seboroični dermatitis ali seboroični ekcem povzroča srbeče, rdeče, luskaste izpuščaje, zlasti na lasišču, na obrveh, na vekah, ob straneh nosu in za ušesi (odvisno od starosti). Pri dojenčkih se pogosto imenuje temenice. Pri mladostnikih in odraslih se seboroični ekcem najpogosteje pojavlja kot luščenje lasišča ali kot rdečica na nazolabialnih gubah.

KAJ POVROČA EKCEM?

Vzrok ekcema oziroma dermatitisa ni popolnoma pojasnjen. 

Kožne spremembe najverjetneje sproži prekomerno aktiven imunski sistem, ki se agresivno odziva, ko je izpostavljen kombinaciji dražljajem: 

  • genetski dejavniki, 
  • vpliv okolja, vreme, temperatura in 
  • nespecifični sprožilci

Od vplivov okolja je potrebno poudariti predvsem izpostavljenost alergenom. Med najpogostejše sprožilce sodijo izpostavljenost kože rok vodi, vlažnemu okolju, drgnjenju, dražečim snovem, kot so mila, detergenti, dišave, konzervansi. Lahko pa je ekcem tudi posledica izpostavljenosti senzibilizirane osebe vzročnim kontaktnim alergenom (kromati, nikelj, dišavne spojine, sestavine gume). Psihološke napetosti in stres najpogosteje povzročijo poslabšanje stanja kože in izbruh dermatitisa.

Ekcem - Vzrok in sprožilni dejavniki

KAKO DIAGNOSTICIRATI EKCEM?

Skupna imenovalca za vse klinične različice ekcema sta suha koža in srbež. Diagnozo postavi zdravnik družinske medicine, pediater in/ali dermatolog na podlagi simptomov  in starosti bolnika. Pomembni so tudi izvidi alergoloških testov (prehranski in inhalacijski alergeni) in drugih laboratorijskih preiskav, s katerimi skušamo ugotoviti možne sprožilne dejavnike in spremembe v vsakodnevni rutini.

KUŽNOST IN PRENAŠANJE

Ekcem ni nalezljiv. Velja pa opozoriti, da je pri ekcemu poškodovana zaščitna plast kože, s čimer je dovzetnost za okužbo s kakšno drugo prenosljivo kožno boleznijo večje.

KAKO UKREPATI V PRIMERU EKCEMA?

Življenje bolnika z ekcemom ni enostavno, saj bolečina in srbenje močno vplivata na vsakodnevne aktivnosti. Najprej moramo poskrbeti, da odstranimo sprožilce, ki spodbudijo nastanek ekcema. Ob ustrezni izključitvi alergogenih ali dražilnih dejavnikov iz hrane, prostora, čistilnih sredstev in dovoljšni skrbi za spanje in zdrav življenjski slog si lahko pomagamo še različnimi izdelki za telo ter z zdravnikom posvetujemo o ustreznem načinu zdravljenja.

Raziskave kažejo, da ima koža oseb, obolelih za dermatitisom porušeno ravnovesjem v količini maščobnih kislin, ki sodelujejo pri naravnem procesu vlaženja kože. Zato je zelo pomembno, da poskrbimo za dodatek maščobne faze (lahka emulzija), ki pomaga pri zaščiti, elastičnosti in vlaženju kože.

NEGA KOŽE PRI EKCEMU

Koža z ekcemom potrebuje posebno nego. Na razpolago so številni učinkoviti izdelki:

  • pri umivanju uporabljamo neagresivna sredstva, ki kože ne izsušijo ter mlačno vodo. Po umivanju na kožo nanesemo emulzijo, ki pomaga zmanjšati suhost in draženje kože;
  • za vlaženje kože s hialuronsko kislino, pantenolom, Aloe vera,  3 do 10% ureo;
  • z ioniziranim srebrom, ki deluje protivnetno in protimikrobno;
  • za mehčanje kože in tvorbo zaščitnega filma na površini kože kot so izvlečki rastlinskih olj-olivno, arganovo, svetlinovo, konopljino olje, masla-kakavovo, karitejevo rastlinsko maslo, čebelji vosek, vazelin, lanolin. Vedno jih nanašamo na mokro kožo;

ZDRAVLJENJE EKCEMA

Konvencionalna medicina

Če moramo kljub samopomoči obiskati zdravnika, bo ta za zdravljenje dermatitisa, ublažitev vnetja in srbenja predpisal protivnetna zdravila (kortikosteroide) v obliki krem ali mazil in protialergijska zdravila (antihistaminike) v obliki tablet ali sirupa. Lokalni kortikosteroid bolezni ne ozdravi, ampak kožne spremembe začasno izboljša ter lahko ob dolgotrajni uporabi povzroči tanjšanje kože in prezgodnje staranje.

Svetlobna terapija

Svetlobna terapija ali fototerapija, je oblika zdravljenja, ki uporablja ultravijolično svetlobo za preprečevanje odzivov imunskega sistema. S svetlobno terapijo poskušamo zmanjšati število poslabšanj bolezni. Uporaba ultravijolične svetlobe pomaga tudi pri sekundarnih okužbah na koži.

Alternativa in zelišča

Svetlinovo olje je najpogosteje uporabljena alternativna oblika zdravljenja in dragocena izbira tudi v primeru težav z ekcemom. Raziskave potrjujejo, da vnos gama linolenske kisline iz svetlinovega olja pomaga ublažiti znake kožnih bolezni, zmanjšati vnetje, srbenje ter luščenje kože kot tudi frekvenco zdravljenja z zdravili. Svetlinovo olje nima poznanih stranskih učinkov, kontraindiciran je le pri nosečnicah.

Pomaga tudi mazilo z rastlinski izvlečki s protivnetnimi lastnostmi, kot jih imata kamilica ali ognjič. Uporaba izvlečkov posebnih vrst ovsa v kopelih in oblogah ublaži srbečico in draženje.

Prehrana

Pozabiti ne smemo tudi na ustrezno prehrano z veliko esencialnimi maščobnimi kislinami (ribe, oreščki, semena, avokado..), ki so pomembne pri tvorbi celične membrane.

Atopijski dermatitis je navadno povezan s prehrambnimi alergeni (najpogostejše so mlečne beljakovine, jajčni beljak, ribe, soja, gluten, oreščki …), ni pa nujno. Ob poslabšanju stanja po določeni hrani, je potrebna izločevalna dieta in alergološki test.

Medicina duha in telesa

Stres potrjeno vodi v poslabšanje kožne bolezni, predvsem atopijskega dermatitisa. Eden izmed osnovnih ukrepov je torej, da se poskušamo čim bolj izogibati dejavnikom, ki nam povzročajo stres ter da si vzamemo dovolj časa za sprostitev – sprehod, telovadbo, jogo ipd. 

IZDELKI Z AKTIVNIM KISIKOM, HIALURONSKO KISLINO in ALOE VERO

Izjemno pomoč ponujajo izdelki s hialuronsko kislino, ki nase veže do tisočkratno količino vode kot je njena molekulska masa in tako poskrbi za izdatno navlaženost kože. Izdelki z izvlečki rastline Aloe vera so prav tako pravi izbor za zadrževanje vlage v koži ter za povečanje njene prožnosti. Hkrati kožo pomirjajo in odlično hladijo in celijo poškodbe na povrhnjici. Nadalje se priporočajo izdelki, ki ponujajo dovoljšno oskrbo kože s kisikom (oksigenacijo) npr. izdelki z aktivnimi kisikovimi spojinami, s čimer se ta hitreje obnovi (regenerira).

Pozabiti pa ne smemo tudi na ustrezno prehrano z veliko esencialnimi maščobnimi kislinami (ribe, oreščki, semena, avokado..), ki so pomembne pri tvorbi celične membrane. 

Ekcem in kako ukrepati

POGOSTA VPRAŠANJA

Čudežne kreme za ekcem in dermatitis ne obstajajo. V primeru lokalnih vnetij zdravnik na recept predpiše lokalne kortikosteroide v obliki mazil in krem ter za blaženje srbenja antihistaminike.

Za nego se priporoča uporaba emolientnih mazil, ki na koži ustvarijo tanek, neprepusten, zaščitni film in preprečijo izgubljanje vode iz kože.  Hkrati imajo dodane hidrofilne snovi, ki povečajo zmogljivost zgornjih plasti kože za vezavo vode. 

Ker se kožne spremembe razvijejo zaradi imunskega odziva, se lahko izbruhi ponavljajo, v kolikor sprožilnih dejavnikov ne izključimo.

Ekcem je lahko nevaren če pride do  sekundarne okužbe z bakterijami, virusi in glivami. Pri težkih oblikah so ostanejo tudi brazgotine.

Obe stanji povzročata podobno suho kožo in srbečico, zato je potrebno za ustrezno diagnozo obiskati zdravnika. 

Zadnje raziskave kažejo povezavo med pomanjkanjem vitamina D in naraščajočo nagnjenost k ekcemom. 


OXILVER® Skin solution – ze nego suhih mest na koži

Aktivne kisikove spojine v kombinaciji z ionskim srebrom, hialuronsko kislino in Aloe vero so izbor za za vlaženje in blaženje suhosti kože ter nego in zaščito celic kože. Raztopina ali gel pokrbita za obnovo in oskrbo kože s kisikom, delujeta blago antiseptično, prizadeto mesto pa oksigenirata, negujeta in čistita. Hialuronska kislinain Aloe vera doprineseta k intenzivnemu vlaženju, večji prožnosti, napetosti in gladkosti kože. 

Način uporabe: 

2-3x/dnevno. OXILVER Skin solution v pršilu uporabljamo zlasti na večjih površinah kože, OXILVER Skin gel pa na manjših oz. točkastih površinah kože (obraz…). V primeru izredno izsušene, razdražene kože se priporoča predhodni nanos lahke negovalne emulzije ali kapljice rastlinskega olja, ki koži zagotovita primerno zaščito in elastičnost. 

O avtorju

Dominika Tompa Majcen
Magistra farmacije

Znanstvenica, inovatorka in podjetnica z veliko izkušnjami in ogromno znanja, ki ga želi uporabljati za pomoč ljudem. Več >>

Dominika Tompa Majcen 
Magistra farmacije

Znanstvenica, inovatorka in podjetnica z veliko izkušnjami in ogromno znanja, ki ga želi uporabljati za pomoč ljudem. Več >>