TEŽAVE KOŽE

Akne

Razdražena koža

Odrgnine, praske

Ekcem

Dermatitis 

Piki žuželk  

Ragade

Bradavice

Luskavica

Urtikarija

Herpes 

Otiščanci

Suha koža telesa

Suha koža obraza

Kurja očesa

Pecljati fibromi

RAGADE ALI RAZPOKE

KAJ SO RAGADE ALI RAZPOKE?

Ragade ali razpoke na petah nastanejo v glavnem zaradi pretirane izsušenosti kože in pomanjkanja maščobnega dela kože.

Koža na področju stopal in narta ima drugačno zgradbo kot drugod po telesu. Na teh predelih ni lojnic in tako ni potrebnih maščob kar vodi v nastanek trde kože (hiperkaratoze).

Ker so stopala najbolj obremenjen del našega telesa, tako zelo suha in poroženela koža začne pokati, mesta razpok postanejo boleča in se lahko okužijo.

Kaj so ragade ali razpoke

KAKŠNI SO SIMPTOMI IN SPROŽILNI DEJAVNIKI ZA RAGADE ALI RAZPOKE?

Suhi in izsušeni predeli pet postanejo poroženeli in zadebeljeni, koža začne pokati.

Razpoke so lahko drobne in površinske, nemalokrat pa so te globoke in segajo do globljih plasti kože, kjer so žile in živci. Take razpoke bolijo, lahko zakrvavijo in predstavljajo nevarnost za naše zdravje.

Razpoka je namreč idealno mesto za okužbo.

Običajno so SPROŽILNI DEJAVNIKI obremenjenost stopal zaradi dela ali teže v kombinaciji s preslabo nego za dovajanje vlage in maščobnega dela, ki kožo hidrira in poskrbi za njeno elastičnost.

Sprožilni dejavniki za nastanek trde in razpokane kože: stoječe delo, debelost, operacija v spodnjih okončinah, trn v peti, nepravilna razporejenost metatarzalnih kosti, plosko stopalo, visok nožni lok, , neprimerna ali premajhna obutev, atletsko stopalo, luskavica, težave s ščitnico in diabetes. 

Ragade ali razpoke - sprožilni dejavniki

KUŽNOST IN PRENAŠANJE

Ragade niso kužne in se ne prenašajo.

Pozorni pa moramo biti v primeru okužbe razpok na petah, da jih pravilno tretiramo in preprečimo širitev okužbe in s tem povezane zaplete.

Namreč, razpoke so način, da v telo vdrejo nevarni virusi in bakterije. Zato ne podcenjujmo te boleče in neprijetne težave.  

Ragade in razpoke - kužnost in prenašanje

ENIKAM PRIPOROČA:
OXILVER® Skin gel za kožo

Aktivne kisikove spojine v kombinaciji z ionskim srebrom, hialuronsko kislino in Aloe vero so izbor za vlaženje in blaženje suhosti, poroženelosti in razpokanosti kože.

OXILVER® Skin gel poskrbi za obnovo in oskrbo kože s kisikom, deluje antiseptično, površino nanosa pa oksigenira, čisti in neguje. Hialuronska kislina in Aloe vera doprineseta k intenzivnemu vlaženju, večji prožnosti, napetosti in gladkosti kože.

Način uporabe: 
OXILVER® Skin gel 
skrbi za vlaženje in blaženje suhosti in razpokanosti kože. Gel nanesite na prizadeto površino 3x dnevno in počakajte, da se posuši. Odebeljene površine popilite in namažite z negovalno emulzijo, da se bo koža lažje obnovila.

VRSTE RAGAD

Vrste razpok so odvisne od primera do primera. V kolikor se težav ne lotimo pravočasno, se izognemo zapletom in poslabšanju stanja. Prvi znak, ki kaže na to, da je potrebno ukrepati je izjemno suha in občutljiva koža na petah. Koža je lahko tudi rumeno ali temno rjavo obarvana. Nastanejo majhne površinske razpoke, koža se lahko lušči in srbi. Če razpok ne saniramo, lahko koža poči tako globoko, da pride do krvavitve, bolečine in nelagodja med hojo, posledično pa tudi do vnetja in infekcije.

Ločimo torej:

  • Površinske ragade: ragade lahko povzročajo bolečine ob hoji in ob ne negovanju že predhodno suhe in hiperkeratotične kože.
  • Globoke ragade: bolečini je lahko pridružena tudi krvavitev in večja možnost vnetja in okužbe.


Če so razpoke površinske, lahko z nekaj skrbne nege stanje izboljšamo sami. Če pa so globoke, krvavijo ali se celo gnojijo, če se pojavi povišana telesna temperatura, mrzlica, je nujen obisk zdravnika.  Posebna pozornost velja za bolnike s sladkorno boleznijo, pri katerih lahko zaradi zmanjšanega občutka za bolečino, razpoke ostanejo neopažene in se hitro okužijo ter povzročijo resne zaplete.

KAJ LAHKO POVZROČA RAGADE?

Pete nosijo težo celotnega telesa, zato je normalno, da se ob neustrezni negi ter morebitnih drugih vzrokih pojavijo težave. Hrapava koža, kurja očesa in suha koža na petah so najpogostejše težave na stopalih, še posebej če so ploska ali če so prisotne  težave s sklepi in držo. Vsekakor pa so najbolj neprijetne in boleče razpoke na petah. Predispozicija za nastanek ragad oziroma razpok, je hiperkeratotična koža, ki je suha ter neelastična. Na petah ni lojnic in koža ne proizvaja potrebnih maščob, zato je že sama po sebi nagnjena k izsušitvi. Če je sila ob hoji previsoka, elastičnost pa zmanjšana, koža poči in nastane ragada. Ločimo zunanje in notranje dejavnike, ki prispevajo k nastanku ragad ali razpok.

Zunanji razlogi

  • Odprti čevlji. Predvsem poleti koža na petah postane bolj hrapava. Japonke, sandali in čevlji z odprtimi prsti ne nudijo zadostne opore stopalom, njihova dolgotrajna uporaba pa vodi v nastanek zadebelitve povrhnjice.
  • Tesni, neudobni čevlji, ki motijo ​​krvni obtok in enakomerno porazdelitev teže. Stopnja udobja je pri nošenju čevljev zelo pomembna in vpliva na strukturo pete.
  • Prekomerna telesna teža.
  • Glivične okužbe.
  • Suh in hladen zrak v prostoru.
  • Nezadostna nega. Če trde, poroženele kože ne odstranimo pravočasno, lahko na mestih največjega pritiska čez čas nastanejo razpoke.
  • Preveč agresivna nega. Pretiravanje pri odstranjevanju trde kože z raznimi pripomočki, ki pretirano stanjšajo kožo. 

Notranji (resnejši) razlogi za nastanek razpok, vključujejo sistemske bolezni. Razpokane pete so še posebej zaskrbljujoče za bolnike s sladkorno boleznijo, saj pri njih hitro pride do zapletov. Ostale težave, povezane z nastankom razpok na petah so:

  • Dehidracija
  • Psoriaza ali luskavica
  • Bolezni ščitnice
  • Nekatere kožne bolezni
  • Pomanjkanje maščobnih kislin in vitaminov v prehrani

Najpogosteje se težave s kožo na stopalih pojavljajo pri ljudeh, ki ne skrbijo za ustrezno hidracijo kože, saj nezadostno navlažena koža izgubi sposobnost ustrezne obnove. Poleg pomanjkljive nege, tudi nošenje napačnih čevljev povečujejo tveganje za razpoke. 

KAKO NEGOVATI KOŽO NA ROKAH, PRSTIH IN STOPALIH?

Skrb za kožo zahteva 3 osnovne ukrepe:

1. Čiščenje
Med kopanjem in tuširanjem redno odstranjujemo poroženelo kožo s pomočjo posebnega kamna ali pilice za nego stopal.

2. Uporabimo kremo
Kožo negujemo z vlažilno emulzijo, ki jo zaščiti ter vrne elastičnost in prožnost.

3. Hidracija
Za zdravo, svežo in lepo kožo je potreben zadosten vnos tekočine (vode).

KAKO ODPRAVITI RAZPOKANO KOŽO NA ROKAH, PRSTIH IN STOPALIH?

Suhe in razpokane pete same po sebi niso nevarne, povzročajo pa bolečino in nelagodje. Kadar pa začnejo razpokane pete krvaveti, se lahko razvije okužba, ki je lahko resna težava.

Prekomerno poroženelo kožo je potrebno odstraniti s primerno pilo, rašplo ali gobico ter kožo ustrezno nahraniti. Ni vsaka krema primerna za stopala, saj je koža tega predela drugačna po strukturi od kože na trupu ali obrazu.  Kreme in losjoni za nego suhe kože stopal morajo biti prilagojeni negi tega dela telesa saj morajo zagotoviti potrebo po vlagi in maščobi.  Primerni so zlasti izdelki, ki vsebujejo kombinacije snovi za vezavo vlage in koži sorodna naravna rastlinska olja (npr. avokadovo olje, olje rakitovca, rastlinska masla…). Pozorni moramo biti zlasti na pomembne sestavine kot so glicerin, sečnina in hialuron. Glicerin, kot sestavni del maščob je pomemben dejavnik elastičnosti kože. Sečnina mehča trdo poroženelo kožo, povzroči luščenje odmrlih celic in blaži srbenje. Hialuronska kislina, ki je sestavni del kože pa lahko veže ogromne količine vode.

Aktivne kisikove spojine v kombinaciji z ionskim srebrom, hialuronsko kislino in Aloe vero v izdelkih OXILVER Skin so izbor za vlaženje in blaženje suhosti, poroženelosti in razpokanosti kože. Kožo oskrbijo s kisikom, delujejo antiseptično, površino nanosa pa oksigenirajo, čistijo in negujejo. OXILVER Skin raztopino ali gel nanesemo na razpokane predele kože in počakamo, da se mesto nanosa osuši. Za intenzivnejšo mehčanje poroženele kože se priporoča uporaba obeh – raztopine in gela. Ne smemo pa pozabiti na dodatno nego z negovalno emulzijo, rastlinskimi olji ali drugimi izdelki, ki koži zagotovijo primerno elastičnost.

Če želimo svojim nogam privoščiti posebno nego, je priporočljiv obisk kakovostnega pedikerja.

Vse informacije, objavljene na tem spletnem mestu, so svetovalne narave. V vsakem posameznem primeru je potrebno posvetovanje s strokovnjakom.

POGOSTA VPRAŠANJA

Da si lažje odstranimo otrdelo kožo na petah in blazinicah stopal, si lahko pripravimo sproščajočo kopel. V kopalno kad natočite toplo vodo (temperatura naj bo približno 35 stopinj Celzija) in ji dodajte kavno skodelico kuhinjske soli. Potopite se v kopel za 15 do 20 minut ali kopel uporabite samo za stopala. V kopel lahko dodamo tudi 10 kapljic eteričnega olja npr. čajevca ali sivke, ki nas razvajajo s prijetnim vonjem. 

  • Vlaženje in mehčanje kože – izdelki z aktivinimi kisikovimi spojinami, aloe vero in hialuronsko kislino
  • Krema za obnovo kože – s sestavinami, ki spodbujajo obnovo kože, kot so pantenol, urea, ceramidi in hialuronska kislina.
  • Vzdrževanje ustrezne higiene – s toplo vodo in nežnim milom. Kožo nežno osušimo, ne drgnemo, ter nanjo nanesemo vlažilno kremo.

Glivična okužba kože se običajno kaže kot rdečina, luščenje, razpoke, srbenje in pojav neprijetnega vonja v predelu stopala. V kolikor so prisotni vsi simptomi, je potrebno obiskati zdravnika.

V primeru okužne razpok se priporoča obisk pri zdravniku, ki bo poskrbel za ustrezno lokalno terapijo zantibiotičnim mazilom ali kremo.

Pomembno vlogo ima tudi obutev, ki naj bo udobna in se lepo prilegla vašim stopalom.  Pomembno je, da je obutev v predelu pet lepo zaobljena in predvsem pri poletni obutvi ni robov, po katerih bi hodili.

Če želimo svojim nogam privoščiti posebno nego, je priporočljiv obisk kakovostnega pedikerja.

ENIKAM PRIPOROČA:
OXILVER® Skin gel za kožo

Aktivne kisikove spojine v kombinaciji z ionskim srebrom, hialuronsko kislino in Aloe vero so izbor za vlaženje in blaženje suhosti, poroženelosti in razpokanosti kože.

OXILVER® Skin gel poskrbi za obnovo in oskrbo kože s kisikom, deluje antiseptično, površino nanosa pa oksigenira, čisti in neguje. Hialuronska kislina in Aloe vera doprineseta k intenzivnemu vlaženju, večji prožnosti, napetosti in gladkosti kože.

Način uporabe: 
OXILVER® Skin gel 
skrbi za vlaženje in blaženje suhosti in razpokanosti kože. Gel nanesite na prizadeto površino 3x dnevno in počakajte, da se posuši. Odebeljene površine popilite in namažite z negovalno emulzijo, da se bo koža lažje obnovila.

O avtorju

Dominika Tompa Majcen
Magistra farmacije

Znanstvenica, inovatorka in podjetnica z veliko izkušnjami in ogromno znanja, ki ga želi uporabljati za pomoč ljudem. Več >>

Dominika Tompa Majcen 
Magistra farmacije

Znanstvenica, inovatorka in podjetnica z veliko izkušnjami in ogromno znanja, ki ga želi uporabljati za pomoč ljudem. Več >>