OTEČENE DLESNI IN ZOBNI APARAT
Nošenje fiksnega zobnega aparata je investicija v lep in zdrav nasmeh. A življenje s tako imenovanimi zvezdicami lahko terja tudi svoj davek in vodi v težave, kot so otečene dlesni. Poglejmo si, zakaj do tega pride in kako tovrstne nevšečnosti premagati, preden pride do resnejših posledic.
KAKŠNI SO ZNAKI OTEČENIH DLESNI?
Dlesen je videti bolj napeta, otečena in lahko rahlo pordela. Pri močnejšem vnetju se pojavi tudi krvavitev dlesni pri ščetkanju zob ali pri uživanju trše hrane. Otekle dlesni so lahko boleče na otip.
VZROKI OTEKANJA DLESNI
Rahlo otekanje in bolečine vsaj občasno občutijo mnogi, ki nosijo aparat – še posebej na začetku, ko se nanj še navajajo. A če se tovrstne težave pojavljajo pogosto, je potrebna previdnost. Če jih ignoriramo, lahko resneje ogrozimo zdravje svojih zob in dlesni, kar je prav nasprotno od tega, kar z aparatom želimo doseči.
1. Pomanjkljiva ustna higiena
Zobe, na katerih je pritrjen zobni aparat, je treba še posebej temeljito umivati. Ta namreč ustvari popolne pogoje za zbiranje bakterij, ki sprva tvorijo mehke obloge ali plak, ki se nato strdi v zobni kamen. Primerna higiena zato terja več časa in posebne tehnike ter pripomočke.
Stanje je še posebej problematično, če so se obloge pojavljale že pred namestitvijo zvezdic. Če smo zobno higieno zanemarjali že pred pričetkom ortodontskega zdravljenja, se bo situacija med nošenjem aparata najverjetneje še poslabšala.
2. Vnetje dlesni
Pomanjkljiva ustna higiena vodi v zobne obloge, te pa povzročijo vnetje dlesni ali gingivitis. Ko imamo zaradi vnetja otečene dlesni, je treba hitro reagirati in težavo odpraviti. Dolgotrajno kronično vnetje namreč vodi v parodontitis, ki ga z ljudskim (in manj pravilnim) izrazom pogosto imenujemo tudi parodontoza. Gre za bolezen, ki poleg dlesni prizadene tudi kost in ligament ter v najhujših primerih vodi v izpadanje zob.
3. Premikanje zob
Zobni aparat je namenjen premikanju zob, kar ni mala malica. Tega premikanja sicer ni mogoče opazovati (v realnem času), a ga je mogoče čutiti. Pritisk aparata namreč pogosto povzroča tudi bolečine in otečene dlesni. Gre za precej pogosto posledico nošenja aparata, njegovo redno prilagajanje pa povzroča še več nelagodja. V takšnih primerih je še posebej ključno temeljito ščetkanje in nitkanje, saj lahko proces premikanja povzroči nastanek drobnih prostorčkov med zobmi, v katerih se lahko pričnejo zadrževati bakterije in tvoriti plak.
4. Gingivalna hiperplazija
Morda se sliši zapleteno, a gre le za izraz, s katerim označujemo prekomerno razraščanje dlesni. Prekomerno razrasle dlesni ovirajo pravilno poravnavo zob, hkrati pa otežujejo pravilno ustno higieno, zato je potrebno ustrezno zdravljenje za odpravo prekomernega razraščanja.
5. Različne bolezni
Na otečene dlesni, posebej v obdobju nošenja aparata, lahko vplivajo tudi druge zdravstvene težave, ki na prvi pogled nimajo prav veliko z našo ustno votlino. Takšni sta denimo sladkorna bolezen ali prekomerna telesna teža. Tudi zdrava hrana in redno gibanje sta ključna za zdravje ustne votline.
KAKO KLJUB APARATU PREPREČITI VNETJE IN OTEKANJE DLESNI?
Ključ je v primerni ustni higieni. V prvi vrsti temeljito ščetkanje zob in čiščenje medzobnih prostorov. Za to nalogo potrebujemo:
- zobno ščetko s kratko glavo delovnim delom z mehkimi ščetinami, ali
- ščetke s posebnim utorom na sredini, ki se prilagodi aparatu, ali
- specializirane okrogle, čopaste zobne ščetke, namenjene lažjemu čiščenju predelov okrog zvezdic.
Pri nitkanju si lahko pomagamo z nitkami, ki so posebej prilagojene uporabi na zobeh z zvezdicami. Zasnovane so tako, da lajšajo čiščenje za žičkami in sponkami. Odrasli lahko uporabljajo tudi medzobno ščetko.
Če smo pri umivanju zob nekoliko bolj “lene” sorte, se lahko odločimo za uporabo električne zobne ščetke. Tudi med njimi se namreč najdejo modeli, ki so posebej zasnovani za učinkovito čiščenje zob, opremljenih z aparatom.
Z žvrkljanjem ustne vode (kot je raztopina za ustno higieno in zdravljenje OROXID®) lahko pomagamo odstraniti majhne koščke hrane iz zob in zobnega aparata že tekom dneva. Raztopina z lahkoto dostopa do skritih mest v ustni votlini, ki jih z običajnimi zobnimi pripomočki ne dosežemo. Skupaj z rutinskim ščetkanjem in nitkanjem zob in zobnega aparata postane ustna votlina čistejša.
Kaj pa zobna pasta? Velike umetnosti pri izbiri ni, važno le je, da vsebuje fluorid.
KAKO ZDRAVITI OTEČENE DLESNI, ČE NOSIMO APARAT?
Temeljito ščetkanje in odstranitev zobnega kamna sta večinoma dovolj, da nadloga mine.
Dodatno se lahko zatečemo tudi k nekaterim “domačim” zdravilom. Najpopularnejša med njimi so.
- Izpiranje s slano vodo. V kozarec mlačne ali tople vode zmešajte žličko soli in večkrat dnevno izperite ustno votlino. Sol bo delovala kot razkužilo in pomagala odpraviti vnetje.
- Izpiranje ust z žajbljevim čajem je prav tako lahko v pomoč, a pozor: čaj zares pomaga le, če v ustih ni zobnih oblog. V nasprotnem primeru je treba prej poskrbeti za odstranitev slednjih. Prav tako prekomerno izpiranje izsuši ustno sluznico, s čimer slini onemogoča zaščitno delovanje.
- Izpiranje z raztopino z aktivnim kisikom OROXID® sensitiv, ki pomaga pri vzdrževanju zdravih dlesni ter pri zdravljenju bolezni obzobnih tkiv. Poleg tega, da zmanjšuje bolečino in vnetje, OROXID® sensitiv oralno pršilo tudi pospešuje obnovo dlesni. Deluje antiseptično, kar pomeni, da preprečuje širjenje mikrobov v ustih. In za piko na i preprečuje tudi nalaganje zobnih oblog, ki so glavni vzrok za vnete in otečene dlesni – pa če nosimo zobni aparat ali ne.
Veliko lahko storimo tudi s prilagojeno prehrano. Posebej ko imamo vnete dlesni, se je potrebno izogibati jedem, ki jih je težko prežvečiti ali so trde (denimo trdi bonboni …). Obenem se potrebno izogibati hrani, katere delci se radi ujamejo med aparat in zobe (določeni kosi mesa, pokovka …).
KDAJ JE TREBA OBISKATI ZOBOZDRAVNIKA?
Treba se je zavedati, da so otečene dlesni pri nošenju zobnega aparata precej pogost pojav. Navadno do slednjega pride v prvih dneh njegove uporabe, težava pa izgine v približno tednu dni. Bolečine in otekline se lahko pojavijo tudi vsakokrat, ko se zobni aparat na novo nastavi oz. pričvrsti. Če se težava z otekanjem pojavlja pogosteje ali traja dlje, je potrebno obiskati ortodonta ali zobozdravnika.
Če opazimo krvavenje in sumimo, da je kriva poškodba dlesni zaradi nošenja aparata, je nujno potrebno čim prej obiskati ortodonta. Poškodba dlesni je namreč lahko rezultat zajedanja žičke aparata v dlesen in lahko prav tako povzroči otekanje. V takšnim priherih strokovnjaki drugače nastavijo aparat ali primerno zaščitijo del, ki se drgne oz. zajeda.
POGOSTA VPRAŠANJA
Pri vzdrževanju zobne higiene sledimo načelu “temeljito, a nežno”. Ščetkanje na silo oz. s prevelikim pritiskom lahko povzroči poškodbo dlesni oz. težave, kot so:
- poškodovana zobna sklenina,
- odmikanje dlesni od zoba in
- razgaljene zobne korenine.
Predvsem je pomembno, da zobe, če je le mogoče, umijemo po vsakem obroku ali pa vsaj dvakrat dnevno. Ščetkanje nujno dopolnimo z nitkanjem. Sploh na začetku, ko še nismo vajeni procesa, lahko postopek umivanja zob traja nekoliko dlje, tudi 10 minut ali več.
Tiste zobne ploskve, na katerih zvezdic ni, ščetkamo kot običajno, torej z nežnimi krožnimi gibi od dlesni proti konici zoba. Pri zobeh z zvezdicami pa je treba posebno pozornost posvetiti stiku med zobno ploskvijo in samo zvezdico.
Ščetko na rob dlesni namestimo pod kotom 45 stopinj, nato pa se z nežnimi krožnimi gibi pomikamo vzdolž aparata. Vedno očistimo tudi rob dlesni, tudi če je ta zaradi vnetja otečen in je občutek neprijeten. Izogibajmo se “žaganju” oz. vodoravnim gibom. Ne smemo pozabiti na zadnje strani zob ter njihovih robov. Prepogosto se osredotočamo le na ploskve, ki jih vidimo ob pogledu v ogledalo.
Pri uporabi nitke smo pozorni na to, da z njo res dosežemo rob dlesni. Nitko vstavimo med dva zoba tako, da seže pod žičko aparata. Povlečemo jo skozi medzobni prostor, nato pa oblikujemo črko V ali C. Nato jo nežno pomikamo gor in dol, da dosežemo dlesen.
Bakterije in obloge se lahko zadržujejo:
- pod žičko,
- v medzobnih prostorih (ki lahko nastanejo, ki se zobje premikajo),
- med zobmi in obročki,
- ob nosilcu (na površini lepila) in
- na stiku med zobom in dlesnijo.
Večino bolečine ali neugodja povzroča pritisk, ki je potreben za ustvarjanje zadostnega premika zoba, da lahko zobni aparat opravi svoje delo. Žičke in nosilci ne bolijo, vendar lahko nameščanje, zategovanje in odstranjevanje draži dlesni in povzroča bolečino.
OROXID® sensitiv oralno pršilo je jakost, ki je primerna tudi za otroke nad 6. letom starosti. Oblika pršila je enostavna za nanos v usta ter hkrati primerna za transport v šolski torbi, potovalki ipd, da lahko otrok izpere ustno votlino med vsakim obrokom. Ne vsebuje alkohola in klorehksidina.
Otečene dlesni, blago krvavenje ter blaga do zmerna občutljivost zob in dlesni so pogosti v prvih dneh po odstranitvi zobnega aparata. Običajno ti simptomi izginejo v nekaj dneh in ni razloga za skrb.
ENIKAM PRIPOROČA:
OROXID® sensitiv oralno pršilo 100 ml
OROXID® je oralna raztopina, ki se uporablja za vzdrževanje ustne higiene in zdravih dlesni ter kot pomoč pri vnetnih stanjih v ustni votlini. Pomaga tudi pri preprečevanju nastanka zobnih oblog, obarvanosti zob in zadaha ter tudi pri zmanjševanju oblog na jeziku in ustni sluznici.
ZAKAJ OROXID®?
– Dokazano učinkovit pri težavah v ustni votlini.
– Vidno delovanje: ob stiku s sluznico se sprosti aktivni kisik v obliki drobnih mehurčkov, ki površino zdravijo, čistijo, negujejo, obnavljajo.
– Varen za uporabo. Ne povzroča alergičnih odzivov ali neželenih učinkov.
– Primeren za vse tipe sluznic.
– Brez alkohola in klorheksidina.
O avtorju
Dominika Tompa Majcen
Magistra farmacije
Znanstvenica, inovatorka in podjetnica z veliko izkušnjami in ogromno znanja, ki ga želi uporabljati za pomoč ljudem. Več >>
Dominika Tompa Majcen
Magistra farmacije
PRIPOROČAMO:
-
- Izdelek – posamezen, Izdelki za nego ustne votline, Oroxid, Oroxid – naslovnica, Oroxid – naslovnica 1, Trgovina
OROXID® sensitiv oralno pršilo 100 ml
Potovalna oblika za dnevno nego občutljivih, vnetih dlesni.- 12.60€
- Ocenjeno 4.67 od 5
- Dodaj v košarico