PECLJATI FIBROMI
KAJ SO PECLJATI FIBROMI?
Pecljati fibromi so poznani tudi kot mehki fibromi ali akrohordoni. Gre za zelo pogoste, benigne, torej nenevarne spremembe na koži, ki jim nekateri pravijo tudi pecljate bradavice. Lahko bi jih opisali kot drobne koščke kože, ki visijo na nekakšnem “peclju”. Sestavljajo jih vezivno tkivo in drobne žilice.
Njihova barva je lahko podobna barvi kože, ki jih obdaja, ali pa nekoliko temnejša. Navadno so veliki le kak milimeter ali dva, a znajo na trupu zrasti tudi do velikosti 1 centimetra ali več (manjši grozd).
Pecljat fibrom je predvsem nevšečnost estetske narave, a lahko na nepravem mestu povzroča tudi neprijetne težave, saj se lahko zaradi drgnjenja vname ali celo povzroči krvavitev.
KJE SE NAJPOGOSTEJE POJAVIJO PECLJATI FIBROMI?
Pecljati fibrom se zelo rad pojavlja na obrazu in na vekah. Pogost je tudi na vratu, pod pazduhami, pa na podlakteh. Seveda se lahko mehki fibromi pojavljajo tudi drugod po telesu, sploh na zgornjem delu trupa ali v predelu dimelj. Pri ženskah se radi pojavljajo v predelu pod dojkami.
PRI KOM SE NAJPOGOSTEJE POJAVLJAJO PECLJATI FIBROMI?
Pecljati fibromi so zelo pogost pojav. Po nekaterih podatkih ima vsaj kakšnega kar polovica prebivalstva. Z njimi se sicer običajno ne rodimo, temveč jih pridobimo kasneje, zlasti v starejših letih. Najpogostejši so namreč v odrasli dobi, posebej nad 60. letom starosti. Poudariti velja tudi, da se število fibromov na koži navadno veča s starostjo. Nagnjenje za njihov nastanek lahko podedujemo od staršev.
Za pojav pecljatega fibroma so prav tako dovzetnejši sladkorni bolniki (odpornost perifernih tkiv na inzulin) in osebe s prekomerno telesno težo. Drugi domnevni vzroki za nastanek so lahko tudi drgnjenje kože, poškodbe ter hormonske spremembe – med nosečnostjo in menopavzo.
Tudi pri otrocih se sicer lahko pojavijo, predvsem pri najmlajših, ki še niso shodili. V takšnih primerih so pogosti na podplatih oz. tam, kjer prihaja do drgnjenja kože.
KAKO SE PECLJATI FIBROM ODSTRANI?
Za odstranitev pecljatega fibroma se sicer najpogosteje ne odločamo zaradi zdravstvenih nevšečnosti, pač pa zaradi izgleda. Kožni izrastek na veki ali vratu je namreč za mnoge moteč na pogled, predvsem če je večji in temu primerno opaznejši.
Najučinkovitejše metode so:
- Elektrokoagulacija
- Radiofrekvenčna zanka
- Odstranitev z laserjem
- Zamrznitev s tekočim dušikom
- Kirurški izrez (če je fibrom večjega obsega)
Večina posegov je nebolečih ali ne povzročajo hujših bolečin oz. posledic, tudi bolniški stalež navadno ni potreben. Po posegu je potrebna le nekoliko skrbnejša nega prizadetega predela kože.
Pri tem velja poudariti, da je odstranitev mehkega fibroma v Sloveniji samoplačniška, saj ne spada med nujno potrebne zdravstvene posege.
KAJ PA DOMAČI POSEGI IN PRIPRAVKI?
Ti viseči kožni izrastki niso nevarni, a so še vedno zoprna nadloga. A če so tako zelo benigni, zakaj jih ne bi kar izpulili ali odtrgali? Tega nikakor ne poskušamo, saj s tem razdražimo kožo, lahko pa povzročimo tudi okužbo. Prav tako v primeru, če pecljati fibrom odtrgamo, nastopi krvavitev, prizadeti del boli, posledica pa je brazgotina. Z estetskega stališča bi tako eno nevšečnost zamenjali z drugo.
Glede odstranitve se je tako najbolj priporočljivo posvetovati z dermatologom, za razmeroma učinkovite pa veljajo tudi nekateri domači pripravki.
Nekateri si pri odstranitvi pomagajo tudi z eteričnim oljem čajevca, jabolčnim kisom ali obliži s salicilno kislino. Zdravo kožo okoli fibroma je pred nanašanjem potrebno zaščititi, denimo s kokosovim oljem. Teh pripravkov tudi ne uporabljamo za predele okoli oči ter v primeru razdražene in občutljive kože.
Aktivni kisik je naravna in učinkovita pomoč
Aktivni kisik s procesom oksigenacije poskrbi za hitrejšo obnovo spremenjene površine kože, kožna tvorba se vidno zmanjšuje vse dokler popolnoma ne izgine. V kombinaciji s hialuronsko kislino in Aloe vere omogoča intenzivno vlaženje in mehčanje fibroma ter s tem pospešen proces odstranjevanja. Nezaželena izraslina postane rdeča in nato sčasoma potemni in odpade. Kožo očisti in deluje blago antiseptično. Nanos mora biti vsakodneven, najbolje pred spanjem. Po nanosu je smiselno pokritje z obližem, kar poveča prehajanje aktivnega kisika.
OXILVER® Skin gel za kožo – mehča trdo kožo
OXILVER® Skin gel za kožo deluje antiseptično ter s procesom oksigenacije poskrbi za hitrejšo obnovo prizadete površine kože. Dodatek hialuronske kisline in Aloe vere omogoča intenzivno vlaženje ter tako učinkovito mehča površino trde kože. Gel omogoča daljši čas delovanja in s tem pospeši proces luščenja odebeljene površine, ki jo redno odstranjujete.
Način uporabe:
OXILVER® Skin gel nanesite 3-4-krat dnevno, najbolje po umivanju, ko je koža navlažena. Zvečer nanesite debelejši sloj gela, ki ga prelepite z obližem. Tako nastala okluzija pospeši proces mehčanja in luščenja kože.
POGOSTA VPRAŠANJA
Da, pecljati fibrom je benigen tumor, kar pomeni, da ni nevaren za naše zdravje. Vseeno je ob vsakih kožnih spremembah, ki jih zaznamo, potrebna previdnost. Včasih namreč težko ločimo med neškodljivim kožnim izrastkom in resnejšo kožno spremembo.
Pecljati fibromi običajno ne povzročajo večjih težav, razen v primerih, ko so podvrženi draženju:
- če se pojavijo na področjih, kot so denimo prepone,
- ob ovratnikih ali določenih oblačilih,
- zaradi nakita,
- drgnjenje ob varnostni pas,
- srečanje z razigranimi tačkami oz. krempeljci naših kosmatih ljubljencev.
Postopki odstranjevanja pri dermatologu načeloma niso boleči. Okrevanje lahko traja od enega do treh dni, odvisno od števila odstranjenih izrastkov ali velikosti področja.
Kdaj je potrebno pecljati fibrom nujno odstraniti?
Odstranitev je včasih nujna, sploh če mehki fibrom zaradi krvavitve močno pordi ali prične odmirati.
Tipičnih visečih fibromov ni treba pošiljati na patološko analizo, saj so, kot smo že večkrat poudarili, popolnoma neškodljivi. Je pa v nekaterih primerih še vedno potrebna previdnost. Včasih se mora zdravnik dermatolog denimo prepričati, da je tkivo dejansko le fibrom in s tem nenevarno, zato ga po odstranitvi pošljejo na mikroskopsko analizo. Prav tako je potrebna previdnost, če iz izrastkov teče kri ali izcedek.
Fibrom je navadno gladek izrastek, s čimer predstavlja nasprotje grobi površini bradavice. Slednja je bolj ploščata, fibromi pa so za razliko bolj pecljati, razvejani. Tako bradavice kot fibromi se sicer povezujejo s humanim papiloma virusom (HPV), ampak obstaja pomembna razlike: bradavice vedno povezujemo s tem virusom.
OXILVER® Skin gel za kožo – mehča trdo kožo
OXILVER® Skin gel za kožo deluje antiseptično ter s procesom oksigenacije poskrbi za hitrejšo obnovo prizadete površine kože. Dodatek hialuronske kisline in Aloe vere omogoča intenzivno vlaženje ter tako učinkovito mehča površino trde kože. Gel omogoča daljši čas delovanja in s tem pospeši proces luščenja odebeljene površine, ki jo redno odstranjujete.
Način uporabe:
OXILVER® Skin gel nanesite 3-4-krat dnevno, najbolje po umivanju, ko je koža navlažena. Zvečer nanesite debelejši sloj gela, ki ga prelepite z obližem. Tako nastala okluzija pospeši proces mehčanja in luščenja kože.
PRIPOROČAMO:
-
- Izdelek – posamezen, Izdelki za nego kože, Oxilver, Oxilver – naslovnica, Oxilver Skin, Topsell, Trgovina
OXILVER® Skin Gel za kožo 30 ml
Gel za nego in pomoč pri lajšanju težav na koži.- 26.50€
- Ocenjeno 4.83 od 5
- Dodaj v košarico