KURJA OČESA
KAJ JE KURJE OKO?
Gre za zadebeljeno plast kože s strženom v sredini, ki nastane pod kožo. Kurje oko nastane kot poskus kože, da se na določenem mestu zaščiti pred drgnjenjem ali pritiskom. Kurja očesa pogosto nastanejo na stopalih, predvsem na blazinicah nožnih prstov ali med njimi. Redkeje se pojavljajo na rokah ali drugod po telesu
Pogosto uporabljen izraz za kurje oko je tudi otiščanec, saj jima je skupna trda poroženela koža, ki nastane zaradi stalnega pritiska oziroma drgnjenja. Vendar je otiščanec prisoten le na površini kože, ne sega globoko v kožo, je večje površine, običajno na podplatih, spodnji strani palca ali na dlaneh.
Četudi kurja očesa sama po sebi niso nevarna in zato njihova odstranitev ni nujna, so lahko izjemno neprijetna, saj povzročajo bolečino. Če je ta prehuda in nas omejuje pri hoji, jih je treba odstraniti. Prav tako se jih odstrani, če predstavljajo preveliko težavo v estetskem smislu.
KAKO IZGLEDA KURJE OKO
Gre za male okrogle tvorbe, ki segajo tudi v globlje plasti kože. Ločimo sicer več tipov kurjih očes:
- Trda kurja očesa običajno nastanejo na vrhu nožnih prstov. To vključuje tudi mesta, kjer kosti prstov pritiskajo na kožo. So okrogle oblike in manjša. Nastanejo znotraj širše površine odebeljene kože.
- Mehka kurja očesa so na otip nekoliko mehkejša in običajno nastanejo v prostorih med prsti.
- Posebna vrsta kurjega očesa se nahaja na konici drugega ali tretjega prsta na nogi in jo spremlja rahla krvavitev v ustreznem nohtu. To sprememba je pogosta težava teniških igralcev, gimnastičarjev, nogometašev, atletov in plesalcev.
Zaradi podobne oblike kurje oko sicer pogosto zamenjamo s plantarno bradavico. Slednjo sicer prepoznamo po tem, da jo prepredajo tanke krvne žilice. Zdravljenje teh bradavic poteka drugače kot boj s kurjimi očesi. Če nismo čisto prepričani, kaj je nastalo na stopalu, se je potrebno posvetovati s strokovnjakom.
KATERI SO GLAVNI VZROKI ZA NASTANEK KURJIH OČES
Kurja očesa nastanejo pod kožo iz poroženelih celi, in sicer tam, kjer se naša koža drgne ob trdo podlago ali je izpostavljena pritisku. To se dogaja predvsem na izpostavljenih delih stopal, nekoliko redkeje pa tudi na dlaneh ali drugih delih telesa. Kurja očesa bi tako lahko opisali tudi kot obrambni mehanizem našega telesa. Slednje namreč poskuša zaščititi občutljive kožne predele, ki so izpostavljeni pretiranemu trenju.
In zakaj pride do tega trenja? Zelo pogosti krivci so neprimerna obutev, nepravilna obremenitev stopal (predvsem v povezavi s prekomerno telesno težo) ali celo prisilna drža, denimo zaradi specifičnega fizičnega dela ali športne obremenitve.
Najpogostejše žrtve kurjih očes so sicer ljudje s prekomerno težo, sladkorni bolniki ter posamezniki, ki trpijo za boleznimi srca in ožilja. Prav tako je pojav kurjega očesa verjetnejši v naslednjim primerih:
- zaradi zdravstvenih težav (artritis, kostni trni, kladivasti prsti …) ali poškodb se je spremenila poravnava kosti v stopalih,
- če smo veliko na nogah (ne glede na to, ali le stojimo ali tudi hodimo oz. tečemo),
- če so stopala izpostavljena velikemu pritisku pri fizični dejavnosti,
- kadar nosimo čevlje brez nogavic ali hodimo bosi,
- zaradi nepravilne hoje preveč pritiskamo na določen del stopala.
KDAJ DO ZDRAVNIKA IN KAKO POTEKA DIAGNOZA KURJEGA OČESA
Kurje oko ni posebej nevarno za naše zdravje, le neprijetno. Kadar nam povzroča bolečine ali otežuje hojo, je vseeno priporočljiv obisk zdravnika. Na srečo je diagnoza kurjega očesa zelo preprosta, saj zadošča že pregled prizadetega mesta. Zdravnik bo morda preveril tudi način hoje ali izvajanja določenega giba, vrsta obutve, da preveri, če morda v tem tiči razlog za pojav kurjih očes.
Zapleti, ki terjajo zdravniško pomoč:
- v primeru sladkorne bolezni ali težav s srcem,
- če nam kurje oko povzroča hudo bolečino ali
- kurje oko kaže znake okužbe (pordela koža, oteklina, gnojni izcedek …).
KAKO POTEKA ODSTRANJEVANJE KURJIH OČES
Kurja očesa ali otiščance lahko v večini primerov odstranimo kar sami. Slediti moramo le nekaj preprostim nasvetom za nego in odstraniti vzrok trenja prizadete kože.
A včasih je kirurški poseg neizogiben, denimo pri pacientih z deformiranimi stopali, ki se ne morejo izogniti trenju oz. pritisku obutve. Odstranitev kurjega očesa se izvede tudi takrat, ko slednje tako boli, da preprečuje normalno hojo oz. vsakdanje gibe. Kirurg ali pediker odstranitev navadno izvede tako, da s skalpelom odreže zadebeljeni del kože. Tega ne poskušamo sami, temveč delo prepustimo izkušeni osebi. V nasprotnem primeru lahko pride do resnejših zapletov.
ODSTANJEVANJE KURJEGA OČESA DOMA
S kurjim očesom se lahko spopadete na različne načine in s pomočjo različnih domačih ali lekarniških sredstev.
Eno od takšnih so pripravki, ki vsebujejo salicilno kislino. Ta raztaplja keratin in odstrani poroženelo kožo. Paziti je potrebno, da salicilne ne nanašamo na zdrave dele kože, saj jo lahko s tem poškodujemo ali dražimo.
Nanos OXILVER® Skin gel za kožo z aktivnim kisikom kurje oko navlaži in mehča, s čimer se poroženela koža lažje odstrani. Gel je namenjen za intenzivnejše delovanje na manjšem predelu (prsti na nogah, prstne blazinice). Nanesemo ga lahko tudi na okolno mesto, saj s tem poskrbimo, da je celoten predel ustrezno navlažen in bo tudi koža sama prej odstranila odmrli predel.
OXILVER® Skin gel za kožo – mehča trdo kožo
OXILVER® Skin gel za kožo deluje antiseptično ter s procesom oksigenacije poskrbi za hitrejšo obnovo prizadete površine kože. Dodatek hialuronske kisline in Aloe vere omogoča intenzivno vlaženje ter tako učinkovito mehča površino trde kože. Gel omogoča daljši čas delovanja in s tem pospeši proces luščenja odebeljene površine, ki jo redno odstranjujete.
Način uporabe:
OXILVER® Skin gel nanesite 3-4-krat dnevno, najbolje po umivanju, ko je koža navlažena. Zvečer nanesite debelejši sloj gela, ki ga prelepite z obližem. Tako nastala okluzija pospeši proces mehčanja in luščenja kože.
Da odstranjevanje kurjih očes pospešimo, strokovnjaki priporočajo naslednje.
- Slane kopeli – zmehčajo kožo in s tem olajšajo odstranjevanje njenih odmrlih delov.
- Piling – uporabimo pilico za stopala in zelo nežno postrgamo odmrlo kožo s kurjega očesa. Brez sile in brez ostrih predmetov, da ne povzročimo poškodbe in povečamo možnosti okužbe. Pred pilingom lahko noge namakamo v topli vodi, da zmehčate kožo.
- Nega z vlažilno kremo – za mehkejšo kožo, s katero se bomo lažje izognili nastajanju novih otiščancev.
- Zaščita – uporaba posebnih blazinic ali vložkov, s katerimi prizadeto mesto razbremenimo trenja ali pritiska in tako pospešimo njegovo okrevanje.
KAKO PREPREČITI NASTANEK KURJIH OČES
Daleč najboljša preventiva je skrb, da naša stopala, roke ali drugi deli telesa niso podvrženi trenju ali pritisku.
IZBIRA UDOBNE OBUTVE. Čevelj se mora prilegati stopalu in mu nuditi zadostno podporo. Prav tako mora nuditi mora dovolj prostora prstom, da se ti lahko premikajo, brez da bi se drgnili drug ob drugega ali ob stene čevlja. Majhen nasvet: nakupovanja nove obutve se raje lotimo v popoldanskem ali večernem času, ko so stopala nekoliko otečena in lahko lažje izberemo primerno velikost. Čevlji naj bodo dobro oblazinjeni in z mehkimi podplati, izogniti pa se potrebno tistim z ozkim prednjim delom in visoko peto.
UPORABA NOGAVIC. Naj bodo te dovolj oprijete, da se med uporabo ne bodo vihale ali gubale. Izberemo lahko takšne z odebeljenim delom na peti in prstih, da se izognemo tako otiščancem kot žuljem.
ZAŠČITA STOPAL. Obstajajo posebni vložki ali zaščitne blazinice, ki jih lahko najdemo v lekarni in na ta način začitimo kožo na mestu trenja.
PREPREČITEV POTENJA STOPAL. Vlažna stopala, nogavice ali čevlji so pogosti krivci za trenje, zato izberemo obutev, ki dobro diha in nogavice iz materialov, ki bolje odvajajo vlago (in ne iz sintetičnih materialov). Če tudi to ni dovolj, uporabaimo otroški puder.
UPORABA ROKAVIC. Med dviganjem uteži v fitnesu, pri težkih fizičnih delih ali pri rokovanju z grobimi materiali vselej zaščitimo roke.
SKRB ZA ČISTO IN MEHKO KOŽO. Če stopala redno umivamo in negujemo s kremo, da bo koža prožnejša. Pomembno je tudi, da redno strižemo nohte na nogi.
IZOGIBANJE BOSONOGI HOJI. Sveža trava ali pesek med prsti je pravi balzam, a daljša hoja po grobih podlagah lahko pospeši nastanek otiščancev.
OXILVER® Skin gel za kožo – mehča trdo kožo
OXILVER® Skin gel za kožo deluje antiseptično ter s procesom oksigenacije poskrbi za hitrejšo obnovo prizadete površine kože. Dodatek hialuronske kisline in Aloe vere omogoča intenzivno vlaženje ter tako učinkovito mehča površino trde kože. Gel omogoča daljši čas delovanja in s tem pospeši proces luščenja odebeljene površine, ki jo redno odstranjujete.
Način uporabe:
OXILVER® Skin gel nanesite 3-4-krat dnevno, najbolje po umivanju, ko je koža navlažena. Zvečer nanesite debelejši sloj gela, ki ga prelepite z obližem. Tako nastala okluzija pospeši proces mehčanja in luščenja kože.
POGOSTA VPRAŠANJA
Za večino ljudi je pojav otiščanca ali kurjega očesa nenevaren. Gre za na pogled neprijetno tvorbo, ki pa nima resnejših posledic, razen da v določenih primerih povzroča bolečine. Nekoliko več previdnosti se pri pojavu kurjega očesa svetuje sladkornim bolnikom in ljudem z boleznimi srca in ožilja.
Če vzroka ne odstranimo, se bo kurje oko ponovilo. Vzrok največkrat predstavlja trenje kože ob trdo podlago oz. pritisk na stopalo, zaradi neprimere obutve ali gibov, ki pomenijo pritisk za stopala. Pomembno je, da ob pojavu kurjega očesa najdemo razlog in ga odstranimo. Če tega ne zmoremo sami, je nujen posvet z zdravnikom ali ortopedom.
Obstaja veliko lekarniških in domačih pripravkov za odstranjevanje kurjega očesa, katerih skupno delovanje je mehčanje poroženele kožo. Učinkovita in varna pomoč je OXILVER® Skin gel za kožo z aktivnim kisikom, ki kožo čisti, mehča, vlaži in neguje. Pomembno je, da pri odstranjevanju otrdele kože nismo grobi in ne uporabljamo ostrih predmetov, ki bi prizadeto mesto lahko dodatno poškodovali.
Največkrat gre za male, okrogle tvorbe pod kožo, ki so trde ali boleče na dotik. Imajo hrapavo površino in so lahko belo-rumene ali sive. Kurja očesa so lahko trša (na podplatih) ali mehkejša (med nožnimi prsti).
Gre za nagnetene plasti trde kože, ki je nastala, da bi zaščitila določeno mesto pred trenjem ali pritiskom.
ENIKAM PRIPOROČA:
OXILVER® Skin gel za kožo
Aktivne kisikove spojine v kombinaciji z ionskim srebrom, hialuronsko kislino in Aloe vero so izbor za vlaženje in blaženje suhosti, poroženelosti in razpokanosti kože.
OXILVER® Skin gel poskrbi za obnovo in oskrbo kože s kisikom, deluje antiseptično, površino nanosa pa oksigenira, čisti in neguje. Hialuronska kislina in Aloe vera doprineseta k intenzivnemu vlaženju, večji prožnosti, napetosti in gladkosti kože.
Način uporabe:
OXILVER® Skin gel skrbi za vlaženje in blaženje suhosti in razpokanosti kože. Gel nanesite na prizadeto površino 3x dnevno in počakajte, da se posuši. Prizadeto površino namažite z negovalno emulzijo, da se bo koža lažje obnovila.
O avtorju
Dominika Tompa Majcen
Magistra farmacije
Znanstvenica, inovatorka in podjetnica z veliko izkušnjami in ogromno znanja, ki ga želi uporabljati za pomoč ljudem. Več >>
Dominika Tompa Majcen
Magistra farmacije
PRIPOROČAMO:
-
- Izdelek – posamezen, Izdelki za nego kože, Oxilver, Oxilver – naslovnica, Oxilver Skin, Topsell, Trgovina
OXILVER® Skin Gel za kožo 30 ml
Gel za nego in pomoč pri lajšanju težav na koži.- 26.50€
- Ocenjeno 4.83 od 5
- Dodaj v košarico